Staropolskie oczepiny odbywały się punktualnie o północy.
Pannę Młodą prowadzono do bocznej izby w której zdejmowano jej wianek, obcinano warkocz lub skracano włosy.
Zamężne przyjaciółki Panny Młodej nakładały jej czepiec (stąd nazwa – czepienie – oczepiny).
Czepiec (symbol małżeństwa) nakładano na głowę Panny Młodej naznaczano znakiem krzyża stawał się symbolem małżeństwa.

Obecnie, oczepiny wiążą się z konkursami i zabawami integracyjnymi, gdzie Para Młoda rzuca, a zgromadzeni goście próbują złapać welon lub muszkę (ewentualnie krawat). Panna która jako pierwsza złapie welon jako następna pójdzie za mąż.
Na naszych weselach ten element staramy się uatrakcyjnić i specjalnie dla Państwa możemy poprowadzić oczepiny klasycznie lub bardziej nowocześnie.
Ściąganie welonu, odcinanie wstążek, ściąganie podwiązki, budowanie wierzy, weselny kółko i krzyżyk, familiada, test zgodności to tylko mała cześć naszych możliwości.

Test zgodności

Państwo Młodzi siadają na krzesełkach tyłami do siebie. Dostają po 2 serduszka z napisami Ja / Żona / Mąż. Wodzirej zadaje pytania, a Młodzi muszą zgodnie odpowiadać

 

 

Ostateczne rozstrzygnięcie

W tej zabawie ustawiamy Parę na krzesełkach odwróconych do siebie tyłem. Po stronie Pana Młodego sami panowie, a po stronie Pani Młodej same panie. Wodzirej prosi, aby panie zaśpiewały dla Młodej stoo laat. Panowie dla Młodego jakąś piosenkę. Kto głośniej ten wygrywa. Wodzirej ogłasza ostateczne rozstrzygnięcie.

Taniec z poradą

Na oczepinach chcemy angażować nie tylko poza Młodymi pierwsze skrzypce zawsze odgrywają kawalerowie i panny, dlatego też mamy inną propozycje tym razem dla mężatek i żonatych. Zapraszamy do stworzenia dwóch kółek:
– mężatki wokoło Pana Młodego
– żonatych wokoło Panny Młodej
W kolejnym kroku Młodzi są proszeni do tańca w trakcie którego udzielają RADY na całe życie lub na noc poślubną. Po zakończeniu tańca Młodzi mówią na głos, jakie rady zapamiętali i które uważają za szczególnie cenne.

Wróżba w balonikach

Zabawa polega na tym, że Para Młoda przebija po 5 baloników w kształcie serduszka, w których są karteczki z czynnościami, które Pan Młody lub Pani Młoda będzie wykonywała po ślubie. Na przykład: ja będę wychodzić z kumplami na piwo, ja będę wychodzić do kosmetyczki, ja będę gotować itp.

 

Ubijanie piany dla kawalerów

Zabawa dla kawalerów. Mianowicie dostają oni miski w których są białka jajka oraz trzepaczki. Muszą utworzyć z tego pianę tak, aby była sztywna i nie wylała się z miski. Duży ubaw mają goście jak i sami uczestnicy zabawy.

Śpiewanie z cytrynką

Szukamy dwóch ochotników ze strony Pana Młodego i Pani Młodej. Wodzirej zadaje pytanie śmiałkom co chcieliby zaśpiewać dla Młodych. Następnie prowadzący prosi o wybranie cytrynki i położenie jej na języku. Gotowe! Śpiewamy.